הבלוג

של אורי מינץ - שיווק דיגיטלי

חווית משתמש

חווית משתמש – מה פשר המושג ?

הכל על חווית משתמש

עיצוב ובניית אתרים, הוא תהליך אשר גובל במחשבה והשקעה רבה. תהליך זה כולל מספר שלבים כאשר כל שלב מהשלבים הללו הוא קריטי לצורך הצלחת האתר. אחד מהשלבים החשובים בתהליך בניית אתרים קרוי: אפיון אתר. אפיון אתרים הוא דבר אשר יש צורך להחליט עליו, כחלק מהתכנון המקדים של אתר האינטרנט שאתם מעוניינים ליצור עבור העסק שלכם.

אפיון אתר הוא דבר מהותי מאוד, אשר קשור לאסטרטגיה של העסק, מיתוג העסק, למטרות אותן העסק הציב לעצמו, לסוג המוצרים או השירותים אותם העסק מציע ללקוחותיו, לשוק שבו הוא פועל ועוד. ככל שתהליך אפיון האתר בטרם בונים אותו, יתבצע בצורה נכונה יותר, כך יש סיכוי שהאתר יהיה בנוי טוב יותר.

אז מהו בעצם אפיון אתרים 

כאשר מדובר על אפיון אתרים, מדובר על תהליך שבו בעל האתר, יחד עם איש המקצוע אשר עתיד לבנות לו את האתר, מגדירים את המטרות של העסק, עוסקים בכל הנוגע לתחום מיתוג העסק, מציגים את מוצריו ואת שירותיו של העסק, מגדירים את קהל היעד של העסק ועוד.

לאחר שעוסקים בכל ההגדרות הללו, יש צורך לגבש אסטרטגיה דיגיטלית לעסק- כלומר, יש לבחור את הפלטפורמות הדיגיטליות בהם בעל האתר מעוניין שהאתר יהיה נוכח בהן כגון: רשתות חברתיות, מובייל ועוד. בשלב הבא, יש צורך לעסוק בתכנים של האתר- בשלב זה יש לדון לגבי היררכיה של תכנים הרלוונטיים לאתר ולקבוע איזה תוכן חשוב יותר ואיזה תוכן חשוב פחות. באיזה דף של האתר כדאי למקם כל תוכן ועוד.

תהליך עיצוב ובניית אתרים ואפיון אתרים קשורים בקשר בלתי נפרד שכן, הגולש יבחר דווקא באתר אחד על פני אחר, בהתאם לעיצוב שלו, לנראות שלו, למה שהוא משדר. מיתוג העסק חייב לבוא לידי ביטוי באפיון האתר על כל רבדיו, בצורה הטוב ביותר שיכולה להיות.

מהי חווית משתמש באתרי אינטרנט

המשמעות של חווית משתמש היא התאמת האתר על הרגלי השימוש המועדפים של גולשים. אפיון חווית המשתמש באתר אינטרנט, באה לתת מענה לכל הצרכים של הגולשים באתר, בין אם מדובר בצרכים של המודע ובין אם מדובר בצרכים של התת מודע.

יש לציין שאת המושג: "חווית משתמש" המציא פסיכולוג התנהגותי בשנות ה90. פסיכולוג זה עבד בשירותיה של חברת אפל והוא טבע את המושג הנוכחי בהתאם לקשר של הטכנולוגיה לאדם המשתמש בה. על אף שהפסיכולוג סבר שחווית המשתמש מושפעת רק ממאפייני השימוש בממשק, הרי שכיום כבר ידוע שחווית המשתמש היא הרבה מעבר לזה. חווית המשתמש מושפעת מהעיצוב של האתר, מהטכנולוגיה שבו, מהמידע, מגישות השיווק השונות וכמובן, היא מושפעת גם מאספקטים אנושיים יותר הכוללים רגשות ותחושות שונות של הגולש.

תהליך עיצוב ובניית אתרים חייב לקחת בחשבון את חווית המשתמש, על מנת שהאתר ימשוך אליו לא מעט גולשים. כמו כן, מיתוג לעסק יבוא לידי ביטוי בצורה טובה יותר, באתר אשר הושקעה בו מחשבה בתחום חווית המשתמש.

מדוע חווית המשתמש היא חלק חשוב מאפיון האתר

אחד החלקים החשובים באפיון אתר הוא: עיצוב חווית המשתמש. המציאות המודרנית מספקת לכל צרכן את הפריבילגיה לסיפוק מוצרים אשר דרושים לו, בדרך הקלה והנוחה ביותר שיכולה להיות.

מכיוון שהמציאות בתחום הצרכנות היא כזו, הרי שנגזר מכך שגם בעולם הדיגיטלי הכולל בין היתר את ההיצע הרחב של אתרי האינטרנט כיום, ישנה ציפייה של הגולש למהירות ונגישות של האתרים, לשירות מידי ויעיל וכמובן, לשילוב של הנאה ועניין בעת הגלישה באתרים.

לכן, כאשר משקיעים מחשבה ויצירתיות בתחום חווית המשתמש, אשר מהווה חלק מתהליך אפיון האתר, הרי שהדבר מעודד כניסה רבה יותר של גולשים לאתר האינטרנט, אשר בוחר להישאר באתר בעקבות חווית המשתמש ואף לבצע בו פעולות שונות.

אתר אינטרנט אשר הושקעה מחשבה בחווית המשתמש שבו, יהיה אתר שוקק ופעיל, לעומת אתר אינטרנט אשר לא הושקעה מחשבה או עשייה בתחום חווית המשתמש שלו.

עיצוב אתר? שדרוג העיצוב באתר? שדרוג חוויית המשתמש? לצורך שידרוג חוויית המשתמש חייבים הבנה עמוקה בשיווק אל תפקידו את הנכס הדיגיטלי שלכם אצל בוני אתרים או מעצבי אתרים ללא ניסיון. מוזמנים לדבר איתי

אורי מינץ
אורי מינץ